Türkmenistan lideri Gurbanguly Berdimuhamedov, Türk şirketleri Çalık Holding’in patronu Ahmet Çalık ve Rönesans Holding’in Başkanı Erman Ilıcak’la bir araya geldi

Gökmen Mert KURAL

Antalya’da düzenlenen Diplomasi Forumu’na katılan Türkmenistan Milli Lideri ve Halk Maslahatı Gurbanguly Berdimuhamedov’un Türk iş dünyasıyla temasları dikkat çekti.

Öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Türkmen lider, sonrasında ise Orta Asya’da faaliyetleriyle öne çıkan iki Türk iş adamıyla ayrı ayrı görüşmelerde bulundu. Türkmen liderin ilk görüştüğü kişi Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak oldu.

Geçtiğimiz ay Rusya’daki faaliyetlerini sona erdiren Rönesans’ın patronu ile yapılan görüşmede Rönesans Holding’in uzun süredir Türkmen pazarında başarılı bir şekilde faaliyet gösterdiği, kentsel planlama, petrol-gaz ve kimya endüstrileri alanlarında önemli projelerin uygulanmasında aktif olarak yer aldığı kaydedildi.

Türkmenistan’ın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada Rönesans Holding’in Türkmenistan ile etkileşimi artırma arzusunu ve bunun için mevcut tecrübe ve potansiyeli sunmaya hazır olduğu vurgulandı.

Erman Ilıcak’ın başkanlığını yaptığı şirketin kendisine duyulan güvenden içtenlikle gurur duyduğunu ve ortaklığını gerçekleştirmek için her türlü çabayı göstereceği ifade edildi.

HAZAR KIYISINDA ENERJİ İHRAÇ EDECEK

Türkmen lider, Çalık Holding’in de uzun vadeli iş birliğinden dolayı içtenlikle gurur duyduğununun altını çizdi.

Görüşmede Çalık Holding’in, Türkmenistan için büyük önem taşıyan, son teknolojilerle donatılmış sağlık, üretim ve enerji tesislerini inşa ederek devreye aldığı, Hazar kıyısında kurulacak 1.574 megavat kapasiteli Kombine Çevrim Elektrik Santrali’nin ise Türkmen elektriğinin komşu ülkelere ve diğer ülkelere ihracatını artıracağı ifade edildi. Her iki görüşmede Türkmenistan’da yeni projeler ve yatırım fırsatları masaya yatırıldı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x